وارثان زمین

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
آخرین نظرات

نقش پنهان زن

شنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۲، ۰۶:۱۶ ب.ظ
خداوند در قرآن کریم جهاد زن را خوب شوهرداری معرفی کرده است . از این آیه بر میآید که فرمانده و محوریت و مدیریت خانه و زندگی زناشویی با زن است . 

وقتی صحبت از جهاد می شود اول باید فهمید که جهاد چیست؟ و مجاهد چه کسی است ؟. کسی که در راه خدا از آسایش ، آرامش ، زندگی، رفاه طلبی ،جان و آبروی خود می گذرد و به میدان جنگ می رود . 

پس وقتی می گویند جهاد زن خوب شوهرداری است می توان گفت که بیشترین امتحانات و ابتلائات و آزمایش ها زن با شوهر و اهل خانه اش گرفته می شود . یعنی اینجا زن است که باید مدیریت کند و خداوند ابزارش را هم در اختیارش گذاشته است . 

چرا طلاق در دوره های قبل کمتر بوده است ؟ 

آیا فکر می کنید مردان ما مردانی بسیار فهمیده و مهربانی بوده اند نه اتفاقا در دوره های گذشته که مردسالاری بسیار پررنگ تر از امروز بوده است بلکه این مجاهدت زنان ما بوده است که با از خودگذشتگی ، مهربانی ، صبر و لطافتهای خاص زنانه ی خود خانه و مردشان را کنترل می کردند . 

این که مردان نسبت به زنان چه وظایفی دارند جایگاه خاص خودش را دارد ولی اینجا نقش اصلی و افسار یک زندگی در دستان زن است . 

چرا خوب شوهرداری ، خوب خانه داری و تربیت نسل که سه شغل اساسی و الهی زنان ماست باید با بردگی و اسیری و کنیزی مقایسه شود و اگر کسی در بیرون از منزل کار نداشت عقب مانده و متحجر فرض شود . چه اشکالی دارد که خانوم تحصیل کرده و با سواد ما خانه دار باشد . آیا شان زنان ما از حضرت زهرا س بالاتر است که وقتی پیامبر اسلام کارهای بیرون ازخانه را به حضرت علی و کارهای داخل خانه را به حضرت فاطمه سپرد ، ایشان بسیار تشکر کردند و خدا را شکرگزاری کردند که این مسئولیت(کارهای بیرون از منزل) ازایشان سلب شد . چرا امام صادق ع فرمودند که ما امامان امت هستیم و حضرت زهرا امام ما . آیا بخاطر جایگاه اجتماعی و فعالیت سیاسی و اجتماعی ایشان بوده است که البته در جاهایی هم بر حسب ضرورت به وظیفه ی اجتماعی خود عمل می کردند . اما جواب سوال اینست که نقش پنهان آنها در دین است . حتی حضرت زینب هم نقش پنهان و پشت پرده را بیشتر از نقش اجتماعی شان ایفا می کردند و هنوز نقش پنهان ایشان در حادثه کربلا مقفول مانده است  . و به قول استاد پناهیان خدا می داند که ما در قیامت با چه تعداد از زنان برخواهیم خورد که چه مقاماتی دارند که اصلا در اجتماع از آنها نامی برده نشده است . آیا مادران شهدا کمتر از شهیدانشان اجر و قرب دارند . و چه زیبا گفت امام ره که از دامان زن است که مرد به معراج می رود . بله مجاهده زن یعنی اینکه بتواند با مشکلات مالی و اقتصادی مرد ، دوری او از خانه و خانواده  ، حتی تندی و ترش خویی های اخلاقی مرد (که کاملا اشتباه است )، غیرت و هزاران مورد دیگر کنار بیاید و فضای زندگی را آرام نگه دارد . مدیریتی که زن می تواند در خانواده ایجاد کند ده تا مرد نمی تواند آن را انجام دهد .چرا نفقه بر زن واجب است؟ چون شان و کرامت زن بالاتر ازین حرفاست که بخواهد برای امرارمعاش خود کسب درامد کند و آن را بر عهده مرد گذاشته اند . 

آیا شغلی شریف تر و با کرامت تر از مدیریت خانه و خانواده و تربیت نسل داریم . من نمی خواهم کلا منکر اشتغال بانوان باشم که بعضی جاها اضطرار اقتضا می کند که زن شغل داشته باشد ولی حرف اینست که امروزه این اشتغال باعث شده که زنان ما از وظیفه اصلی و الهی که دارند به دور باشند و تولید نسل و مادر شدن را کنار گذاشته اند  به این بهانه که شاغل هستند ، احساس استقلال اقتصادی می کنند و تکیه ای به شوهرشان ندارند چونکه شاغل هستند ، به وظیفه همسری شان بی توجه هستند چونکه شاغل هستند . 

حضرت آقا هم در یکی ازسخنرانی هاشون فرمودند که من با شاغل بودن خانوم ها مخالف نیستم ولی به افتخار کردن به آن مخالف هستم و گفتند که مادربودن و همسرداری خیلی افتخار آمیز تر از هر شغلی است . 

من نمی خواهم بگویم که مقصر صد در صدی دختران و زنان جامعه ما هستند بلکه این نهادینه کردن و فرهنگ سازی هست که شده است و شان زن را با مهریه بالا ، با داشتن شغل و بالابردن سن ازدواج و ... می سنجند  به طوری که اگر دختری مراسم عروسی را ساده بگیرد و یا در سن پایین تر ازدواج کند و یا شغل نداشته باشد متحجر و عقب مانده است . احادیثی از امام صادق در مورد سن ازدواج دختران هست  که بسیار عجیب است اما اگر امروزه کسی بخواهد به آن عمل کند از جامعه تردش خواهند کرد . و یا کار را به جایی کشانده اند که اولین خواسته ی دختران ما در جلسه خواستگاری می شود داشتن شغل . شغلی که بر ای زن شان و کمال الهی و دینی ندارد .  

حرف بسیار است ولی در خانه اگر کس است یک حرف بس است . 

پی نوشت =

- من در این پست کاملا از زن ها دفاع کردم و وظیفه و بار سنگینی که به دوششان هست را یاد آوری کردم و منزلت و مقامی که خداوند متعال به آنها عنایت کرده است . 

- شهید آوینی می فرماید اگر انسانهایی که مامور به ایجاد تحول در تاریخ هستند ، خود از معیارهای عصر خویش تبعیت کنند . دیگر تحولی در تاریخ اتفاق نخواهد افتاد . 

پس این ماییم که باید این تهاجم مدرنیته که تمام فرهنگ اسلامیمان را هدف گرفته است را درهم شکنیم و تاوانش را هم بدهیم . 

-من در این پست اصلا نخواستم که به زنان و دختران  خرده بگیرم و آنان را مقصر بدانم و پسران و  مردان را تبرئه کنم بلکه فقط خواستم بگم که محوریت و نقش مهم را در زندگی زناشویی و ازدواج زنان و دختران ایفا می کنند و این حرف من نیست بلکه حرف دین است . در هیچ جای از قران و روایات از زن جهاد و مبارزه و شهادت نخواسته است پس محوریت در خانواده بر عهده زن است . یادمان نرود که اگر پاکدامنی و عفت و احساس و لطافت و از خودگذشتگی و ایثار زن در خانواده نباشد دیگر نخبه ای ، عالمی، دانشمندی ، شهیدی و... تربیت نخواهد شدو  دیگر مردی با آرامش نخواهد توانست به وظیفه ی اجتماعی اش بپردازد  . 


                                                                  باز نشر در رجا نیوز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">